Halı Dokumada Kullanılan Kimyasallar Nelerdir?

1980'lerin sonlarında, Çevre Koruma Ajansı (EPA) genel merkezinde çalışanlar, ofislerindeki halıların kendilerinde solunum problemlerine ve grip benzeri semptomlara neden olduğu yönünde şikayet etti.

Bunun sebebi halıları leke, yangın ve mikrobiyal kimyasallardan korumak için uygulanan kimyasallar gibi görünüyordu.

EPA genel merkezindeki hastalığa neden olan kimyasallardan biri olan 4-fenilsikloheksen, bazı insanların yeni bir eve taşındıklarında keyif aldıkları "yeni halı kokusundan" sorumlu olanıdır.

Uzmanlar, bazı semptomlara neden olmasının yanı sıra, 4-fenilsikloheksen ve diğer kimyasal bileşiklerle işlemden geçirilmiş halıların formaldehit, ksilen, benzen ve toluen gibi kanserojen de yaydıklarını iddia ediyorlar.

“Halının içinde formaldehit var mı?”

1978'den beri halı üretim sürecinde hiçbir şekilde formaldehit kullanılmamıştır. 1978'den önce, sadece bazı üreticiler reçine sertleştirici olarak az miktarda formaldehit kullanmıştı. 1978'den önce kalmış halılar olsa bile, zamanla tamamen yok olacağı için artık halılar kesinlikle herhangi bir formaldehit içermiyor.

“Kimyasallar yüzünden halı istemiyorum”

Hangi kimyasallar endişe kaynağıdır?

Çünkü her şey kimyasaldır.

Yün konusunda endişeli miyiz?

Yoksa naylon mu?

Veya polyester?

İronik olarak, bazı insanların halıda endişe ettiği bu lifler, her gün kıyafet olarak bedenimizce giyilmektedir.

Halı çok basit bir üründür. Yüz ipliği var (genellikle yün, naylon, polyester veya polipropilen (olefin); daha sonra destek malzemesi (polipropilen veya jüt) var; ve sonra tutkal var. Tutkal esneklik için lateks bazlı ve yüz ipliğine yapışıyor. Ayrıca halı imalatında kullanılan lateksin doğal lateks değil sentetik lateks olduğunu, sadece doğal lateksin protein içerdiği için bazı kişilerde alerjik tepkiye neden olduğu da bildirilmiştir.

Çevre Koruma Ajansı (EPA) halı üzerinde kapsamlı testler yapmıştır ve halı ile olumsuz sağlık etkileri arasında herhangi bir bağlantı bulamamıştır.


© 2021 All Rights Reserved. Designed by Mix Chemical Products